Praca w domu

dobra praca w domu przez internet

Praca w domu określana również pracą chałupniczą z reguły kojarzy się nam z pracą online przy komputerze. Jest to bardzo słuszne skojarzenie ponieważ dzisiaj internet jest nieograniczonym źródłem pomysłów oraz zleceń. Jest również ogromnym rynkiem zbytu dla różnych produktów zarówno wirtualnych jak i materialnych.

W internecie mając dobry pomysł możesz śmiało konkurować z wielkimi firmami, nie ograniczają Ciebie również granice Państw, odległość.

Właśnie na takim rodzaju pracy w domu skupimy się w poniższym artykule.

Co to jest praca w domu?

Praca w domu” jest to bardzo ogólne pojęcie pod którym może się kryć wiele form prowadzenia działalności. Nie koniecznie musisz siedzieć w domu przy komputerze stacjonarnym. Możesz chodzić do biura, kawiarni z laptopem lub pisać bloga podróżując po całym świecie.

Termin ten w szerszym pojęciu określa raczej formę prowadzenia działalności na własny rachunek, w której jesteś własnym szefem. Decydujesz, kiedy pracujesz, jak długo, z kim i na jakich warunkach. Taka elastyczność ma wiele zalet ale również pewne wady.

Jakie są plusy i minusy pracy w domu?

Jeśli dotychczas nie próbowaliście pracy w domu może wam się wydawać, że jest to genialny pomysł. Nie muszę wstawać rano, spędzać często godziny w korkach jadąc do biura. Nie jesteśmy narażeni na złośliwości współpracowników, genialne uwagi szefa.

Niestety jak to w życiu bywa zarówno praca w domu, jak i standardowa praca w biurze na etacie ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się teraz bliżej plusom i minusom pracy w domu:

Zalety pracy w domu

 • świetne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Najpiękniejszą według mnie zaletą pracy w domu to możliwości jakie uzyskują osoby z ograniczoną sprawnością fizyczną. Dzięki pracy online pozbywają się barier uzyskują perspektywę rozwoju na polu biznesowym na równi z osobami pełnosprawnymi.
 • oszczędność czasu i energii nie musisz dojeżdżać do pracy. Bardzo istotna zaleta pracy w domu. Zastanów się ile czasu zaoszczędzisz na dojazdach do pracy. Często nawet godzinę albo dwie spędzone w korku, możesz wykorzystać na efektywną pracę w domu. Dodatkowa korzyść to brak wydatków na paliwo i częstsze naprawy auta.
 • możesz bardziej skupić się na pracy. W domu, nawet w kawiarni nie ma tylu bodźców które mogłyby Ciebie rozproszyć. Nie ma przerw na pogawędki z kolegami lub koleżankami z biura, nie tracisz czasu na firmowe spotkania. Jednym słowem możesz całkowicie zanurzyć się w pracy osiągając największą wydajność.
 • duża elastyczność w załatwianiu spraw. W codziennym życiu na bieżąco pojawia się wiele spraw które trzeba załatwić. Na przykład konieczność podwiezienia dziecka do szkoły na późniejszą godzinę, wizyta u lekarza… Pracując w domu możesz zorganizować czas tak, że wykonasz pracę i jednocześnie załatwisz wszystkie aktualne sprawy. Gdy pracujesz w biurze na etacie sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
 • mniejszy stres, praca w domu jest mniej stresująca poprzez to, że regulujesz poziom stresu. W ekstremalnych sytuacjach zawsze możesz zrobić sobie chwilę przerwy, ochłonąć i wrócić do zadań.

Wady pracy w domu

 • monotonia pracy w jednym miejscu. Praca następnie odpoczynek w tym samym miejscu może nie działać korzystnie na nasze samopoczucie. Łatwo jednak temu zapobiec w miarę możliwości organizując czas wolny poza domem.
 • czas przeznaczony na pracę miesza się z czasem wolnym. Ciężko postawić sobie wyraźną granicę teraz pracuję a teraz spędzam czas z rodziną. Często bywa tak, że pracujemy przez kilkanaście godzin non stop, szczególnie jeśli lubimy to co robimy. Jak przychodzi czas na przerwę włączony komputer w pokoju obok stanowi pokusę, żeby siąść, rozwiązać jeszcze jedno zadanie. W drugą stronę obowiązki w domu mogą nas rozpraszać, odrywać od pracy. Najlepiej na początku założyć, że wciągu dnia poświęcam przykładowo 7 godzin na pracę i w miarę możliwości przestrzegać tej reguły.
 • problemy z komunikacją. Kontakt przez emaila, telefon lub komunikator nigdy nie zastąpi bezpośredniej rozmowy w cztery oczy. Można coś źle zinterpretować. Dodatkowo fakt, że pracujesz samotnie i nie możesz przedyskutować problemów z drugą osobą może spowodować, że oprócz niezrozumienia wiadomości, możesz się negatywnie „nakręcić”. W takich sytuacjach rozmowa z drugą osobą pozwala rozładować negatywne emocje.
 • gorszy przepływ informacji, pracując w biurze z ludźmi wszyscy uczą się od siebie nowych rzeczy. Pracując w domu samodzielnie musisz zadbać o to żeby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami.

Jak widać jest dużo korzyści jakie niesie za sobą praca w domu, są jednak również wyraźne minusy.

Pamiętaj, że praca w domu nie jest rozwiązaniem idealnym dla wszystkich. Mam nadzieję, że po przeczytaniu wszystkich argumentów jesteś w stanie bardziej świadomie podjąć decyzję czy taka forma zarabiania pieniędzy będzie Tobie odpowiadać.

Przejście z biura do pracy w domu

Może się zdarzyć, że firma w której pracujesz umożliwi Tobie pracę zdalną. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie ponieważ przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia oraz świadczeń możesz korzystać z wszelkich zalet pracy w domu.

Jeśli natomiast planujesz odejście z firmy w celu rozpoczęcia własnego biznesu sprawa jest bardziej skomplikowana. Należy dobrze przemyśleć taką decyzję. Wiele osób może odradzać Tobie takie posunięcie, przecież kto dobrowolnie rezygnuje ze stabilnej pensji?

Powodów może być wiele macierzyństwo, problemy zdrowotne, ciągły stres związany z pracą w biurze może być nie do zniesienia dla niektórych osób. Lub zwyczajnie masz marzenia i przekonanie, że dotychczasowa praca jest dla Ciebie ograniczeniem w realizacji pomysłów.

Tak czy inaczej trzeba się przygotować. Dobrze jest odłożyć na koncie pieniądze, przykładowo kilka miesięcznych pensji, na rozpoczęcie biznesu. Proponowałbym również przez kilka miesięcy zanim rzucisz pracę wygospodarować codziennie kilka godzin wieczorem na rozwój nowego biznesu, badanie rynku.

Należy zrobić wszystko, żeby przejście z jednej pracy do drugiej było jak najbardziej płynne i w miarę możliwości pozbawione ryzyka.

Różne sposoby pracy w domu

Jest mnóstwo sposobów pracy w domu. Co ciekawe wraz z rozwojem internetu, technologii z każdym rokiem pojawiają się nowe sposoby na zarabianie pieniędzy, pracując wyłącznie przy komputerze w domu.

Czy jeszcze kilka lat temu ktoś wyobrażał sobie, że będzie można zarabiać poważne pieniądze wrzucając na youtube filmiki pokazujące nasze codzienne życie, testy zabawek lub poradniki do gier komputerowych?

Wszystko to dzieje się na naszych oczach i jest naprawdę fascynujące. Powstają nowe metody zarabiania pieniędzy, bardzo często młodzi ludzie z pasją i zaangażowaniem stają się osobami medialnymi i osiągają duży sukces w biznesie.

Poniżej kilka przykładowych sposobów pracy w domu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Ciekawe sposoby na zarabianie w internecie

 • uczestnictwo w programach partnerskich, nieograniczone zarobki trzeba tylko umieć dotrzeć z ofertą do klienta,
 • popularna praca jako freelancer, zleceń szukasz na odpowiednich serwisach,
 • prowadzenie własnego bloga lub vloga, sporo pracy ale w nagrodę regularne zarobki,
 • praca jako copywriter, piszesz teksty na zamówienie,
 • własny sklep internetowy lub handel za pośrednictwem Allegro, Olx itd.
 • profesjonalne inwestowanie pieniędzy, na giełdzie, na forex,

Zlecanie części prac

Bardzo fajny moment można podsumować stwierdzeniem „Zarabiaj i pozwól zarobić innym

Jak już rozwiniesz swój biznes domowy prawdopodobnie staniesz przed problemem braku czasu na ogarnięcie wszystkich spraw. Żeby nie powstrzymywać rozwoju przedsięwzięcia warto stworzyć zespół zaufanych osób pracujących zdalnie.

Tutaj pojawia się problem zarządzania grupą osób, które pracują w różnych miejscach i jednocześnie powinny być maksymalnie zmotywowane i zaangażowane w zlecone prace. Zagadnienie to opisujemy w oddzielnym artykule „Jak zdalnie zarządzać ludźmi pracującymi w domu

Uwaga na oszustwa

Wiele osób nadal uważa, że praca w domu, zarabianie przez internet, programy partnerskie to strata czasu i naciąganie ludzi. Prawdę mówiąc nie dziwię się ponieważ cały czas trafiam na reklamy w stylu „Samotna matka zarabia 5000zł miesięcznie pracując godzinę dziennie w domu” lub „Zdradzimy tobie sposób jak zarobić 3 tys. zł w jeden dzień

Ważne, żeby serfując po internecie zachować zdrowy rozsądek, zwyczajnie ignorować podejrzane reklamy i nie dać się naciągać na oferty, które są zbyt „piękne” żeby były prawdziwe.

Prawdziwa praca w domu to ciężka praca wymagająca systematyczności i dużych poświęceń w początkowej fazie. Musisz pracować wytrwale, pokonywać problemy i cieszyć się z pierwszych zarobionych pieniędzy.

Gwarantuję, że jeśli będziesz uparcie dążyć do celu wcześniej czy później znajdziesz niszę, w której odniesiesz sukces.

Reklama

2 KOMENTARZE

 1. Bardzo aktualny artykuł na obecne czasy pandemii koronawirusa. Właśnie zaczęłam pracować z domu i muszę się do wszystkiego przyzwyczaić 🙂

 2. Powoli zapominam jak to było pracować w firmie 🙂 Teraz rano za pięć ósma odpalam kompa melduję się w pracy potem śniadanko, kawa i powoli się rozkręcam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj