Internet daje nieograniczone możliwości zdobywania wiedzy możliwe jest również zarabianie w internecie.
Nie każdy od razu odniesie spektakularny sukces, ale na początku spokojnie dorobimy do pensji dobrze się przy tym bawiąc. Jeśli okaże się, że taka forma pracy nam odpowiada z czasem może stać się głównym źródłem dochodu.
Przyjrzyjmy się najciekawszym metodom zarabiania w internecie:
1 Programy partnerskie
Ze względu na tematykę tego serwisu na pierwszym miejscu wymieniamy programy partnerskie jako jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania w internecie. Dla większości użytkowników naszej strony temat jest znany, dla osób które odwiedziły nas pierwszy raz kilka słów wyjaśnienia.

Mechanizm jest prosty zapisujemy się do jednego z programów, przykładowo Comperialead za pomocą dostępnych narzędzi promujemy w internecie produkty następnie co miesiąc odbieramy wynagrodzenie. Te trzy etapy współpracy opisane są szerzej w artykule o programach partnerskich.
2 Szukam zleceń jako freelancer
Masz dosyć etatu, wolisz pracować na własną rękę jako „wolny strzelec” warto rozważyć taką formę pracy. Zarabianie w internecie w ten sposób dotyczy szczególnie programistów, grafików 2D i 3D, projektantów, tłumaczy i copywriterów.
Po pierwsze musisz zarejestrować się w jednym z serwisów skupiających zleceniodawców i pracowników zdalnych. Przykładowo możesz wybrać najpopularniejszą i sprawdzoną stronę o zasięgu międzynarodowym – Freelancer. Zakładając profil określasz jakie masz umiejętności oraz doświadczenie. Kolejną ciekawa opcją jest rejestracja w serwisie Fiverr gdzie również czeka na nas dużo ofert ciekawej pracy.

Od tej pory możesz szukać na całym świecie zleceń, na których Tobie zależy. Będziesz również otrzymywać powiadomienia o pracach które pasują do Twojego profilu.
zalety pracy jako freelancer
- elastyczny czas pracy,
- niezależność,
- dostęp do dużo lepiej płatnych zleceń zagranicznych.
wady pracy jako freelancer
- trzeba samemu zorganizować sobie stanowisko pracy oraz sprzęt,
- nie wszystkie prace można wykonywać zdalnie.
3 Własna strona, blog lub vlog
Kolejnym pomysłem na pracę w domu jest stworzenie własnej strony internetowej. Jeśli pasjonuje Ciebie jakiś temat, znasz się na czymś bardzo dobrze i masz poczucie, że warto podzielić się tą wiedzą z innymi ludźmi załóż swoją stronę w formie bloga lub vloga.
Niestety jest to zajęcie bardzo czasochłonne, na początku wymaga również inwestycji finansowych w postaci kupna domeny, opłacenia hostingu. Kolejnym ciężkim etapem jest promocja strony w internecie, mediach społecznościowych.
Jak wykażesz się cierpliwością i przejdziesz te etapy a Twoja strona uzyska popularność możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów oraz perspektywę regularnych comiesięcznych zarobków rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych.
4 Pisanie artykułów na zamówienie
Wystarczy komputer, darmowy edytor tekstów i trochę wolnego czasu. Zaloguj się na jeden z popularnych serwisów dla copywriterów gieldatekstow lub textbookers.

W ten sposób uzyskasz dostęp do zleceń na konkretne artykuły. W zleceniu określony jest temat, długość, jakość artykułu, termin realizacji oraz najważniejsze – budżet.
Zarobki nie są bardzo duże, ale jeśli jesteś sprawnym copywriterem spokojnie dorobisz do pensji. Pracując dla różnych zleceniodawców nawiązujesz kontakty, które mogą przerodzić się w większe zlecenia pisania tekstów lub administracji serwisów.
5 Handel w internecie

Ciekawym sposobem na zarobek jest również handel przez internet. Mam tu na myśli zarówno sprzedawanie pojedynczych używanych przedmiotów w popularnych serwisach allegro, olx jak i własny profesjonalny sklep na zasadach dropshippingu.
W pierwszym przypadku pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy porządkując otoczenie jednocześnie odzyskujemy parę złotych. Natomiast sklep to już poważne przedsięwzięcie. Podobnie jak przy tworzeniu własnego bloga musimy zainwestować czas i pieniądze na stworzenie funkcjonalnej nowoczesnej strony dodatkowo tutaj obsługującej różne rodzaje płatności.
Co zrobić jeśli nie mamy środków na zakup, sprowadzenie towaru do naszego sklepu?
Okazuje się, że nie jest to duży problem ponieważ jest możliwość rozpoczęcia współpracy z hurtowniami na zasadach dropshippingu. W uproszczeniu polega to na tym, że nie musimy mieć fizycznie towaru w magazynie. Kiedy sprzedamy przedmiot hurtownia otrzymuje informację co i gdzie ma zostać wysłane a nam zostaje naliczone wynagrodzenie według ustalonych stawek.
W zasadzie nie widzimy fizycznego towaru jesteśmy tylko pośrednikami w sprzedaży. Jednak, żeby zdobyć klienta trzeba przebić się wśród konkurencyjnych sklepów. Wiąże się to z pozycjonowaniem sklepu, robieniem dobrych unikalnych zdjęć produktów i przygotowywaniem unikalnych opisów dla każdego przedmiotu.
6 Zysk z inwestycji przez internet

Ta metoda zarabiania pieniędzy w internecie przeznaczona jest wyłącznie dla ludzi którzy mają odłożone środki, mogą pozwolić sobie na ich zamrożenie na pewien czas a w skrajnych przypadkach pogodzą się z utratą ich części lub nawet całości.
Brzmi może niezbyt zachęcająco, ale przy inwestowaniu na giełdzie papierów wartościowych, rynku forex lub w kryptowaluty obowiązuje zasada im większe ryzyko tym większa możliwość zarobku.
Nie do końca zgodzę się z ludźmi którzy twierdzą, że to jest hazard. Takie stwierdzenie jest raczej efektem frustracji po nieudanych inwestycjach. Jest również bardzo krzywdzące w stosunku do inwestorów, którzy kilkanaście godzin dziennie analizują sytuację gospodarczą na świecie i w kraju, bacznie śledzą komunikaty i raporty ze spółek. Wszystko po to żeby trafnie wytypować najbardziej opłacalne aktywa.
Wszystko trzeba robić z głową najlepiej 80% kapitału ulokować w bezpieczne lokaty natomiast pozostałą część rozsądnie inwestować w bardziej ryzykowne aktywa.
7 Zarabianie na zakupach
Brzmi trochę dziwnie, ale pomysłowość twórców niektórych serwisów internetowych nie zna granic. I tak zapisując się na przykład do refunder na wstępie otrzymasz bon na zakupy w wysokości 10zł.
Refunder współpracuje z ponad 750 sklepami dzięki czemu jeśli zrobisz w nich zakupy możesz liczyć na zwrot części środków. Nie jest to może dosłownie sposób na zarabianie, raczej oszczędzanie, ale warto spróbować lub przynajmniej mieć świadomość o istnieniu takich stron.
Zwroty otrzymasz robiąc zakupy za pomocą wtyczki refunder dołączonej do przeglądarki internetowej lub zainstalowanej w telefonie.
Proste wystarczy się zarejestrować do refunder.
8 Możesz oferować różne usługi online
Internet daje nam nieograniczone możliwości dotarcia z ofertą do potencjalnego klienta. W zależności od zainteresowań oraz umiejętności możesz na przykład:
- oferować usługi księgowe online,
- udzielać korepetycji przez internet,
- popularne jest również wirtualne wsparcie. Można na przykład za pomocą pulpitu zdalnego pomagać w prawidłowym skonfigurowaniu komputera, odchudzić system operacyjny dotyczy to szczególnie laptopów, które po pewnym strasznie się „mulą”. Pomoc w instalacji i konfiguracji WordPress itd…
Tak naprawdę większość prac, które wykonujemy na etacie można tak przekształcić lub zmodyfikować, żeby była możliwość wykonywania ich również w domu.
9 Sprzedawaj wirtualne produkty informacyjne, kursy online
Tysiące osób codziennie szuka w internecie informacji. Wielokrotnie są gotowi zapłacić za uzyskanie odpowiedzi na pytania, rozwiązanie problemu. Szczególnie jeśli dany temat wymaga wiedzy specjalistycznej.
Możesz to wykorzystać w najprostszy sposób tworząc ebooka z poradami, wiedzą specjalistyczną na dany temat. Bardzo popularne są również kursy online, szkolenia, seminaria.
Jest jeden warunek powodzenia, nie możesz być osobą znikąd. Musisz najpierw wypracować i ugruntować pozycję eksperta w danej dziedzinie. Osiągniesz to prowadząc bloga, vloga pomagając za darmo rozwiązywać ludziom problemy.
Kursy online
W zależności od tego, jakiego rodzaju kurs online prowadzisz, potencjalne zarobki mogą się bardzo różnić. Jednak przez wszystkie te lata, kiedy internet stał się coraz bardziej popularny, można było zauważyć znaczny wzrost zarobków związanych z kursami online.
Jeśli chodzi o prowadzenie kursów online, najczęściej wykorzystuje się system płatności abonamentowych, w którym użytkownicy płacą za dostęp do Twoich kursów za pośrednictwem platformy, takiej jak Udemy, Skillshare lub Kajabi. Ceny kursów online są zazwyczaj ustalane na poziomie od kilku do kilkudziesięciu dolarów.
Jeśli prowadzisz kurs online, możesz również sprzedawać swoje produkty jako produkty cyfrowe. Mogą to być wideo, e-booki, programy komputerowe, a nawet produkty fizyczne. Ceny produktów cyfrowych mogą się znacznie różnić, w zależności od tego, jakiego rodzaju produkt oferujesz.
Ponadto, możesz zarabiać na kursach online poprzez współpracę z firmami i markami, które są zainteresowane promocją swoich produktów lub usług w Twoim kursie. W zamian za to możesz otrzymywać prowizje lub inne środki finansowe.
Podsumowując, zarobki z kursów online zależą od Twojej elastyczności w zakresie wykorzystywania różnych modeli biznesowych. Zanim jednak zaczniesz zarabiać na kursach online, musisz wykonać wiele pracy, aby stworzyć kurs, który będzie atrakcyjny dla użytkowników.
10 Tworzenie szablonów WordPress
To może być naprawdę dochodowe zajęcie. Możesz na początku samodzielnie tworzyć ciekawe szablony na wordpress lub docelowo zarządzać zespołem, tworzącym szablony.
Wystarczy wiedza informatyczna w tym zakresie oraz umiejętności i wyczucie graficzne.
Najciekawsze w tym jest to, że jeśli utworzysz konto w Themeforest uzyskasz dostęp do ogólnoświatowej platformy sprzedaży szablonów. Twoje prace będą widoczne dla użytkowników z różnych stron świata. W ten sposób odpada problem dystrybucji, reklamy, skupiasz się wyłącznie na tworzeniu szablonów.
Pracuję jako freelancer i nie wyobrażam sobie egzystowania bez takiej formy zarobku. Także potwierdzam w ten sposób można się utrzymać na dobrym poziomie 🙂