Jak zdalnie zarządzać ludźmi pracującymi w domu

Jak zdalnie zarządzać zespołem ludzi

Na drodze do rozwinięcia własnego biznesu napotkasz wiele trudności oraz przeszkód. Co ciekawe niektóre z nich sami sobie tworzymy. Proces ten można określić bojkotowaniem siebie samego. Zdalne zarządzanie ludźmi jest jedną z tych umiejętności, którą powinniśmy udoskonalić planując rozwój firmy.

Chcę wykonać wszystkie prace samodzielnie

W początkowej fazie rozwijania biznesu takie podejście może być korzystne, wręcz uzasadnione. Niezależnie od tego czy otwieramy nową firmę, zakładamy bloga prawdopodobnie nie uzyskamy szybkich zysków.

Musimy przebrnąć przez fazę mozolnego budowania przedsięwzięcia borykając się niejednokrotnie z ciężka sytuacją finansową.

W tym okresie umiejętność samodzielnego wykonania większości rzeczy jest ogromnym atutem, może wręcz zadecydować o powodzeniu całego projektu.

Zastanówmy się co będzie jeśli przykładowo nasz blog zacznie w końcu przynosić regularny dochód a my dalej będziemy wykonywać wszystko samodzielnie. Po pierwsze z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie da się cały czas pracować na 100% i mieć świetne, nowatorskie pomysły. Wcześniej czy później dopadnie nas zmęczenie, regularnie wykonywane czynności będą przytłaczać swoją monotonią.

Upierając się przy robieniu wszystkiego samodzielnie będziesz blokować rozwój swojego biznesu. Konkurencja nie śpi jeśli będziesz tak postępować wcześniej czy później wyprzedzi Ciebie.

Trzymając się przykładu bloga możesz zlecić część prac na zewnątrz, przykładowo:

  • działania związane z SEO,
  • opracowanie grafiki do nowych wpisów,
  • możesz zlecić nawet napisanie artykułów, wystarczy wybrać temat i nakreślić plan ramowy tekstu.

Dobrze tutaj pasuje powiedzenie „Sam może będziesz szedł szybciej, ale w grupie dojdziesz na pewno dalej

Zawsze mam rację

Kolejny błąd, którego powinniśmy się wystrzegać to przekonanie o własnej nieomylności. Takie podejście praktycznie zamyka nam szansę rozwoju. W życiu najlepiej uczymy się na błędach. Powinniśmy je popełniać, zauważać to, wyciągać wnioski i bogatsi o nowe cenne doświadczenia iść do przodu.

Myśląc, że zawsze masz rację nie będziesz w stanie dostrzec innego punktu widzenia osób, z którymi współpracujesz. Możesz zaprzepaścić świetne pomysły lub nowatorskie rozwiązania współpracowników tkwiąc w przekonaniu że tylko ty znasz najlepszą odpowiedź na wszystkie problemy.

Zdalne zarządzanie ludźmi

Jak dotąd ustaliliśmy, że w pewnym momencie warto rozwinąć naszą działalność zlecając część prac na zewnątrz. Natomiast współpracując z ludźmi dobrze jest ich słuchać i być otwartym na nowe pomysły.

Jak teraz wszystko ogarnąć jeśli pracujesz w domu i zamierzasz zlecić część prac ludziom, którzy również pracują w domach, niejednokrotnie w odległości kilku tysięcy kilometrów od Ciebie?

Komunikacja w zespole

Oczywiście pierwszy problem jaki nasuwa się nam na myśl to komunikacja, czyli przepływ informacji w zespole. Jest to ciężkie zadanie nawet jeśli pracujemy w w biurze, wypracowanie wzajemnych relacji pomiędzy ludźmi wymaga czasu.

Jeśli zlecamy pracę na odległość musimy opracować strategię działania i konsekwentnie ją realizować, inaczej zapanuje chaos. Przede wszystkim musimy:

  • jasno określić cele jakie zespół ma osiągnąć,
  • wyznaczyć konkretne terminy w jakich praca ma zostać wykonana,
  • ustalić sposób nadzorowania członków zespołu. Może się to odbywać w formie raportów, które powinny trafić do Ciebie przykładowo pod koniec każdego miesiąca. Możesz też sprawdzać poziom zaawansowania prac u poszczególnych pracowników przeprowadzając z nimi wideokonferencje,
  • po pewnym czasie jak poznasz możliwości pracowników, musisz umiejętnie rozdzielać zadania tak, żeby były adekwatne do ich umiejętności,
  • zrozumieć, że ludzie pracujący zdalnie nie są pracownikami drugiej kategorii. Należy wymagać, czasami skrytykować źle wykonaną pracę, ale jednocześnie doceniać sukcesy i dobre pomysły,
  • wykorzystywać nowoczesne programy, które znacznie ułatwiają komunikacje na odległość.

Dodatkowo należy zadbać o relacje w zespole zdalnym. Poczucie, że przynależymy do grupy, która razem rozwiązuje problemy i tworzy ciekawe rzeczy, ma bardzo duże znaczenie.

Nawet rozmawiając na odległość można zbudować bliższe relacje. Członkowie zespołu powinni mieć możliwość swobodnej komunikacji między sobą. Żeby oprócz pracy mogli razem porozmawiać na dowolne tematy, pożartować.

Do mniej formalnej komunikacji, wewnątrz w zespole świetnie nadaje się program Slack.

Rola menadżera

Na początku może to być trudne, ale musisz stać się menadżerem. Jednak nie powinieneś wręcz nie możesz ograniczać swojej roli wyłącznie do przywództwa. Będziesz również oceniać efekty pracy poszczególnych członków zespołu oraz doradzać.

Na tym etapie bardzo przydadzą się umiejętności wykonywania większości prac, które uzyskaliśmy na początku samodzielnego prowadzanie działalności. Dzięki tej wiedzy i doświadczeniu będziesz w stanie ocenić czy zlecona praca została wykonana dobrze i w odpowiednim czasie.

Nie zapominaj jednak, że zarządzasz ludźmi, którzy pracują zdalnie. Wybrali taką formę pracy ponieważ cenią sobie niezależności i elastyczny czas pracy.

Z tego powodu nie możesz przesadzać z kontrolą i zbyt mocnym narzucaniem swoich zasad. Ciężko pozbyć się nawyku kontrolowania wszystkiego, ale w tej sytuacji lepsze efekty osiągniesz doradzając, porządkując zadania i cele.

Wchodząc bardziej w rolę przewodnika ograniczysz stres zdalnych pracowników i pozwolisz im na bardziej kreatywną i wydajną pracę.

Wybrane programy do zarządzania zespołem online

Poniżej przedstawiamy listę programów, które znacznie ułatwią zarządzanie zespołem na odległość oraz pomogą w budowaniu relacji pomiędzy nimi. Warto zapoznać się z krótką charakterystyką:

ze Slack korzystają między innymi: Autodesk, trivago, 21st century fox, The Times

  • świetny program do komunikacji wewnątrz zespołu,
  • przypisuj kanał dla każdej rozmowy, kanały można podzielić według projektu, klienta, zespołu itd…
  • możesz dzielić się kanałami z osobami i firmami z którymi współpracujesz,
  • możliwe połączenia głosowe, video i udostępnianie ekranu w celu pokazania postępów pracy,
  • łatwe udostępnianie plików na zasadzie przeciągnij i upuść.

z Trello korzystają między innymi: National Geographic, Google

  • tablice, listy oraz karty w Trello ułatwiają zarządzanie i uporządkowanie większej liczby projektów,
  • funkcja Butler czyli inaczej pomocny robot pozwoli Zwiększyć Twoją efektywność poprzez automatyzację zadań,

z asana korzystają między innymi: AIRFRANCE KLM GROUP, SONY MUSIC, Uber, Autodesk, Google, NASA

  • Asana przejmuje kontrolę nad zarządzaniem pracą tak żeby można było skupić się na innych zadaniach,

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. W obliczu pandemii temat jak najbardziej na czasie. Musiałam przeorganizować cały mój biznes i dostosować się do pracy z domu. Ciekawi mnie jedno, czy kiedyś wrócimy do dawnego stylu pracy, czy jest to już przełom na stałe i nasze dzieci będę słuchać opowieści jak to kiedyś chodziło się do pracy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj